Šťastné, veselé a bezpečné

Tento rok poznamenaný covidem obrátil život vzhůru nohama. Přišli jsme o mnohé jistoty, ale minimálně jedna je neotřesitelná. Vánoce. Čas lásky, klidu a míru si vzít nedáme. Letos je povětšinou prožijeme v České republice. Jaké lze jinak prožít Vánoce v různých koutech světa?

Madeira

Vánoce na ostrově nekončícího jara

Květináč Atlantiku, ostrov věčného jara… Madeira má mnoho přívlastků. Prvního prosince se hlavní město Funchal převléklo do svátečního kabátu, rozzářilo se tisíci světel a kouzelný duch vánoc zde bude panovat až do 10. ledna. Ostrované tvrdí, že prosinec je měsícem zasvěceným ‚festě‘ a slaví se důkladně. Čas adventní je spojen s řadou kulturních akcí. Každou domácnost zdobí jesličky oslavující Ježíškovo narození a peče se medový koláč. Ostrované se nikdy neobejdou bez dobrého jídla, což v čase vánočním platí dvojnásob. Den před Štědrým večerem městská tržnice Mercado dos Lavradores kypí životem až do pozdních nočních hodin. Lidé se posilňují nabídkou pouličních jídel, k typickým v tomto čase patří Vinha d´Alhos, kusy vepřového masa naložené ve víně a česneku. Devět dní před Vánoci probíhá jedna z nejzásadnějších vánočních tradic Madeiřanů, Missa do Parto, mše oslavující devět měsíců těhotenství Panny Marie. Vrcholem svátků je novoroční ohňostroj, jenž byl v roce 2006 zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako největší ohňostroj na světě. Madeira patřící Portugalsku byla navíc zvolena nejbezpečnější evropskou vánoční destinací pro rok 2020 a příjemným bonusem je, že od 20. prosince do 28. března se na Madeiru dostanete přímým letem z Prahy.

Načítám

Island

Třináct skřítků a hrozivá Grýla

Přestože se Island řadí k evropským státům, jeho vánoční zvyklosti v mnohém překvapí. Dárky tam nosí poťouchlí skřítkové Jólasveinarové, kterých je třináct, takže děti najdou v botě za oknem dárek každý den po celých třináct dní před Štědrým večerem. Matkou skřítků je obryně Grýla, která strká zlobivé děti do pytle. Hrozivá je i postava černé kočky, jež sežere každého, kdo nedostane pod stromeček alespoň jeden kus oblečení. Den před Štědrým dnem je typickým jídlem Kæst skata, fermentovaný rejnok s nelibým zápachem, přelitý omáčkou z rozpuštěného ovčího tuku. Ke specialitám patří také Laufabrauð neboli smažené placky, které rodiny společně vykrajují z tenkého pšeničného těsta. Připomínají tvarem sněhovou vločku a podávají se jako příloha k takzvanému Hangikjöt. To v překladu znamená ‚zavěšené maso‘ a jde o uzené jehněčí či skopové nakrájené na plátky. Sníte-li o bílých vánocích a zimě, která je spíš severská než ladovská, pak je pro vás Island správnou vánoční destinací. Koná se tady řada adventních akcí, které vrcholí novoročním ohňostrojem, po němž se ostrov ponoří do vyhlášených party, kdy noc ránem zdaleka nekončí.

Načítám

New York

Svátky nezkazí ani Grinch

Navzdory epidemiologické situaci, která není v USA právě příznivá, se New Yorčané rozhodli, že jim vánoce neukradne ani covid, ani jiný Grinch. Nejslavnější vánoční strom v New Yorku stojí tradičně na Rockefeller Center Plaza a i letos je norský smrk na svém místě, ozdobený padesáti tisíci led světýlky. Je ale třeba počítat s určitými omezeními jako je časový limit prohlídky, povinné roušky a rozestupy. Náměstí Rockefeller Plaza s pozlacenou sochou Prométhea, před níž se v zimě bruslí na legendárním kluzišti, je symbolem newyorských vánoc. Zabruslit si můžete i v Central Parku, kde jsou kluziště dvě a vychutnat si na ledě pod hvězdnou oblohou město, které nikdy nespí, je také zážitek. Nelze se než smířit s tím, že některé z vánočních tradic spojených s New Yorkem se letos neuskuteční, jako například poprvé od roku 1861 nedorazí Santa do obchodního domu Macy´s. Byly zrušeny některé trhy, kulturní akce, ale i tak je řada věcí, které podniknout lze. Třeba nastoupit na stylovou palubu jachty Manhattan, usrkávat horké nápoje a kochat se výhledy na Sochu Svobody.

Načítám

Mexiko

Advent pod karibským sluncem

Světová rada pro cestovní ruch v květnu uvedla na trh vůbec první bezpečnostní a hygienické razítko na světě, které je zárukou dodržení vysokých bezpečnostních standardů. Mexický Cancún se zařadil mezí první dovolenkové destinace, které certifikát získaly. Chcete-li chodit o vánočních svátcích v žabkách po pláži, těžko hledat přívětivější destinaci. V křesťanském světě jsou navíc oslavy mexických Vánoc považovány za ty nejvíc bujaré. Mexičané mají stejně jako my zálibu ve stavění betlémů. Nazývají je nacimiento a od 16. prosince je vystavují všude, chybí jen figurka Ježíška, která betlém dozdobí až o Štědrém večeru. Ke sváteční tabuli se sejde rodina, podává se obvykle ryba symbolizující křesťanství, většinou treska. V některých rodinách dávají přednost nadívanému krocanovi nebo sekané. Tradiční vánoční nápoj je ponche, slaďoučký kompot, na který se těší hlavně děti. Šestnáctého prosince začíná pro Mexičany období posadas, jímž si připomínají biblický příběh o Marii a Josefovi, kteří před porodem Ježíška hledali přístřeší. Chodí se svíčkou od domu k domu a čeká se, kdo otevře. Na domluveném místě se pak koná oslava, při níž se zpívá, hoduje a vypráví se o legendě zrození.

Načítám

Dubaj

Lyžování i tučňáci

Emirát Dubaj je vždy připraven nabídnout svým hostům zážitky, na které se nezapomíná a nejinak je tomu v čase vánočním. Zalyžovat si na Arabském poloostrově? Ale samozřejmě. Ski Dubai je krytý lyžařský areál, který je součástí Mall of the Emirates, jednoho z největších nákupních center na světě. Pouhý zážitek z hebkého prašanu je ale na Dubaj málo, v areálu lze pozorovat kolonii tučňáků, která se tu má jak jinak, než jako v pohádce. Hlavně rodiny s dětmi ocení nabídku Breakfast with Penguin Walk. V Dubaji nemusíte přijít o nic z vánoc, na které jste doma zvyklí. Vánoční trhy? Od 12. do 20. prosince se pouštní resort Bab Al Shams promění ve vánoční pohádku, mezi dunami vyčnívá mohutný vánoční strom obklopený stánky, kde můžete nakoupit dárky, pochutnat si na horké čokoládě i na svařeném víně. K potěšení dětí sem doletí i Santa na svých saních.

Načítám

Michaela Pipek, chief travel designer

Michaela Pipek

chief travel designer

Zavolejte mi nebo napište.

S týmem designérů vám připravím nezapomenutelnou dovolenou na míru kdekoliv na světě.