To nejlepší z Patagonie

Zážitky Dobrodružství

Poznejte její nejkrásnější přírodní parky.

1450x674 To nejlepší z Patagonie patagonia_img_0421_edit

 

Jedna z nejkrásnějších oblastí Argentiny a Chile

Vydejte se do jednoho z unikátních míst na Zemi, nejjižnějšího cípu amerického kontinentu. Patagonie je jedna z nejkrásnějších oblastí Argentiny a Chile. Možná i na světě, přeci jen takovou koncentraci pestrobarevné přírody jinde nenaleznete. Mísí se zde sněhově bílá barva ledovců, azurově modré nebe, zelené arktické lesy a různobarevné odstíny krajiny, jež ozařuje rudé slunce. Své jméno si Patagonie získala od prvních kolonizátorů, kteří se zde setkali s místním obyvatelstvem. Původní obyvatele označovali Evropané názvem Patagonas pro jejich údajnou nadměrnou velikost. Patagonii pro starý kontinent objevil v roce 1520 Fernão de Magalhães.

  

Severní část Patagonie

Dnes se do Patagonie jezdí zejména objevovat krásné národní parky, kam se dostanete po náročnějších několikadenních výstupech. Rozléhá se v Argentině a Chile a je velmi oblíbenou kombinací k poznávání obou těchto zemí. Severní část Patagonie tvoří pestrá směs lesů, plání, horských ledovců, ledových polí, lagun a fjordů. Na své si tu přijdou dobrodružství milující cestovatelé a zarytí alpinisté. Lidé sem s oblibou po příletu do Buenos Aires vyrážejí objevovat místní faunu a flóru, například v parku Los Alerces, na kolech, koních či raftech. Obecně je tato část turisticky méně objevená a vhodná spíše pro expediční cesty. 

1032x554 x674 To nejlepší z Patagonie 1 shutterstock_99695261

 

Jižní část Patagonie

Oproti tomu jižní část Patagonie je pravým horským dobrodružstvím, které je snadno dostupné z luxusních lodgí. Zejména park Torres del Paine je unikátním ekosystémem, který je svými majestátními vrcholky And a fjordy oddělen od zbytku Chile a Argentiny. UNESCO jej vyhlásilo jednou z nejkrásnějších biosferických rezervací na světě. Dominantou parku jsou 3 vrcholy, po kterých nese svůj název. Tři masivní žulové věže ční nad ledovcově azurovým jezerem. Na pozadí této scenerie můžete poté vidět zasněžené štíty pohoří. S měnícím se slunečním světlem hraje Patagonie barvami, takže za úsvitu získá Torres del Paine krásný rudý nádech.

Zde doporučujeme jedno z nejzajímavějších ubytování Jižní Ameriky, lodge Tierra Patagonia. Nachází se na jižní hranici parku Torres del Paine. Jeho budova připomíná mimozemskou stavbu. Ve skutečnosti však design vychází z nákresů Charlese Darwina, který zkoumal fosilie dávného života na březích nedalekého jezera. Je celý ze dřeva, takže dokonale splývá s krásnou přírodou, kterou můžete obdivovat z pohodlí pokoje díky velkým oknům, případně vystoupit ven na velkou terasu. Pokoje jsou velmi prostorné, s designem v přírodním duchu a orientované k jezeru Lago Sarmiento a dominantnímu horskému masivu Paine. Ubytování je formou all lnclusive, včetně aktivit jako jízdy na koních a výletů do parku Torres del Paine rozličné obtížnosti. Největším klenotem jsou ale exkurze, na kterých vás budou provázet místní průvodci. Je jedno, zda se vydáte do parku na kole, koni či pěšky, během hodiny můžete být obklopeni horskými masivy, bez davů turistů.

1032x554 To nejlepší z Patagonie 2 shutterstock_135084653

 

  

Patagonie z hladiny oceánu

Odsud se poté můžete vydat ještě jižněji, cesta po souši by však byla příliš komplikovaná a minuli byste to nejzajímavější – odlišný pohled z hladiny oceánu. Vaše dobrodružství na lodi začne v Punta Arenas, bývalé trestanecké kolonii a námořního majáku, který se nachází na břehu Magalhãesova průlivu. Ten byl populární spojnicí dvou oceánů, než jej později nahradil Panamský průplav. Zde začíná Ohňová země, souostroví, jehož břehy v dávných dobách lemovaly ohně původních obyvatel.

Nejčastěji cestovatelé volí kratší plavbu z Punta Arenas, která trvá 4 až 5 nocí. Na menších lodích se plaví až 200 pasažérů, ubytování zajišťují pohodlné kabiny s výhledem. Po nalodění nebudete na nic čekat a vydáte se na cestu plnou nezaměnitelné přírody, během krátké doby stihnete vše podstatné. Uvidíte tučňáky, jak se shlukují na březích fjordů, kusy ledovců, jak pění ve vlnách oceánu, projedete Magalhãesovým průlivem a minete i známý Cape Horn – nejjižnější mys kontinentu. Plavbu zakončíte v argentinském městečku Ushuaia. Zde končí svět. Alespoň ten kontinentální.

Pokud se budete chtít vypravit dál, čeká vás jen Antarktida a její výzkumné stanice. Můžete zde však setrvat a užít si typickou argentinskou architekturu v Los Cauquenes Resort & Spa, který leží na břehu Beagle Channel. Toto místo je výjimečné pro dokonalý klid, hezké lázně a perfektní gastronomii. Během krátkého pobytu se určitě vydáte ještě na privátní plavbu kanálem, abyste si mohli prohlédnout místní kolonie ptactva.

1032x554 To nejlepší z Patagonie 3 shutterstock_102547427

 

Tipy na další zážitky

5 nocí v na palubě Simplon-Orient-Expressu

5 nocí v na palubě Simplon-Orient-Expressu

Vydejte se na původní trasu Orient Expressu, který vyjíždí jen jednou ročně. Čeká vás 5denní cesta luxusním vlakem na palubě Simplon-Orient-Expressu.

Objevte více
Cesta po indických městech s itinerářem

Cesta po indických městech s itinerářem

Na této velkolepé cestě po Rádžasthánu vás čeká 11 nocí v nádherných 5* hotelech, užijete si jedinečnou projížďku lodí po jezeře Pichola a mnoho dalšího.

Objevte více
Na týden kovbojem

Na týden kovbojem

V luxusním The Ranch at Rock Creek v americké Montaně z vás za okamžik udělají drsného kovboje, ale přitom se nebudete muset účastnit žádného nebezpečného duelu před hostincem.

Objevte více
Depositphotos_183786274_xl-2015

„Utečte na konec světa do Patagonie, staňte se na pár dní objeviteli nových míst a přírodních divů, stejně jako Fernão Magalhães či Charles Darwin.“

Dominik Kohel

Chief Executive Officer