Vzpomínka na Tanzanii

Zážitky Safari

Travel designérka Exclusive Tours vzpomíná na cestu do Tanzanie 

1450x674 Chem Chem safari lodge 6400e05117738cdb161ff280_Little-Chem-Chem-Safari-Tanzania-East-Africa-Experience-Game-Drive-Waterhole-Wildlife-p-1080

 

Safari v Tanzanii

Na safari jsme už byli v různých zemích několikrát, do Tanzanie jsme se ale na něj těšili o trochu více. Národní parky se tady od sebe totiž diametrálně liší, a nabízí tak svým návštěvníkům různorodou atmosféru a zážitky. Podívejte se do Tanzanie s naší travel designérkou.

Ubytování v Chem Chem

Když se před námi otevřel pohled na lodge Chem Chem, slunce bylo vysoko na obloze a všichni z naší skupinky byli rádi, že si mohou po dlouhé cestě protáhnout nohy. Rozmístěním připomínalo naše ubytování klasické lodge, které se stavěly v době, kdy popularita safari teprve začínala. Na rozdíl od nich byl ale Chem Chem zařízený moderně. Jeho středu vévodila velká otevřená budova ze dřeva a betonu, kde se nacházela recepce.

Odtud jsme pak každý zamířili do svých stanů, které od sebe byly rozmístěny tak, aby měli hosté co největší soukromí. Během zhruba 5minutové cesty jsem si užívala příjemného stínu okolního lesíku, a zahlédla dokonce několik opic a prasata, která se pásla nedaleko lodge.

1032x554 Chem Chem 64008dfcf1a4de6ccf00f490_Chem-Chem-Lodge-Safari-Tanzania-East-Africa-Suite-Aerial

 

  

S doprovodem Masajů

Večer by mě samotnou jít z hlavní budovy do stanu nenechali. I když nás ujistili, že se predátoři lidem vyhýbají, raději nás po setmění, kdy jsou šelmy aktivní, doprovázeli Masajové.

Bojovníci tohoto domorodého kmene velmi dobře znají místní divočinu. Jsou tedy schopní rozpoznat zvuky divokých zvířat a ví taky, jak se při střetu s nimi správně zachovat. Obvykle mají na sobě typické červeno-modré deky, které dnes představují jejich tradiční oděv. Ve skutečnosti je ale přivezli do Tanzanie Skotové.

1032x554 Vzpomínka na Tanzanii ccl-main-lodge_2

 

Program na odpoledne

Stan, ve kterém jsem ten večer měla najít útočiště, byl prostorně zařízený a luxusní interiér svým stylem nikoho nenechával na pochybách, že se nachází v Africe. Díky jeho zemitým barvám, tmavému nábytku, stanovým plachtám a lávovým kamenům jsem si opravdu připadala jako skutečný dobrodruh. Ke stanu pak patřila i terasa, ze které jsem mohla pozorovat okolí, čehož bych jindy využila, my jsme ale na to odpoledne měli jiné plány – safari.

„Můžeme jet autem, ale pokud budete mít zájem, rádi vás provedeme parkem pěšky,“ navrhl s úsměvem průvodce a jeho nabídce se dostalo nadšeného souhlasu od všech členů naší skupinky.

Tedy, skoro od všech.

Za všechny ty roky, které jsem jezdila po afrických národních parcích, jsem nikdy nebyla na walking safari. Z divokých zvířat jsem měla vždycky respekt a raději je pozorovala z bezpečí auta. Proto jsem z vidiny toho, že mezi mnou a zvěří nebude několik ochranných kovových vrstev vozu, nebyla zrovna dvakrát nadšená. Ostatním jsem ale kazit radost nechtěla, a tak jsme se třemi průvodci a Masajem po boku vyrazili do africké divočiny.

1032x554 Vzpomínka na Tanzanii ccl-maasai-village-visit-1

 

  

Walking safari – neuvěřitelný zážitek

Když jsme procházkovým tempem vyšli z lodge, cítila jsem se trochu nesvá. I když byl náš ochránce ozbrojený, domorodý mladík třímal v ruce pouze oštěp, a já chvíli polemizovala o tom, zda by to k naší obraně stačilo.

Černé myšlenky mi ale dlouho nevydržely. Stejně jako ostatní jsem byla u vytržení. Při chůzi mi pod nohama šustila tráva a její dlouhé stonky mě lechtaly na holeních. Slyšela jsem šelest zeleného listí na stromech, jejichž pokroucená silueta je pro africkou krajinu tak typická. Kolem mě horečně cvakaly fotoaparáty, a i já jsem zvedla k obličeji ten svůj. Stejně mi ale bylo jasné, že tuto jedinečnou atmosféru se mi nikdy zachytit nepodaří.

Byl to neuvěřitelný zážitek. Naši průvodci nám ukázali několik stop dravé zvěře, kterých bych si jinak nevšimla, a společně s celou skupinkou jsme v jednu chvíli v dřepu sledovali žirafy, které kolem nás procházely. Narazili jsme také na stádo divokých zeber a na pakoně.

Okruh, který jsme šli, trval zhruba hodinu a za tu dobu jsem na své počáteční nepohodlí zapomněla. Když jsme dorazili ke břehu jezera Manyara, zapadalo zrovna slunce a jeho obraz se zrcadlil na hladině, což jí propůjčovalo zlatavý nádech. Právě na tomto idylickém místě jsme měli kromě přistaveného vozu připraveno také posezení s občerstvením. Nechyběl ani uvítací míchaný nápoj, který jsme potom večer popíjeli.

1032x554 Vzpomínka na Tanzanii dsc_0195

 

Překvapení jen a jen pro mne

Jakmile se začalo stmívat, rozdělal Masaj třením dřívek o sebe oheň a naše skupinka obrátila oči k opravdu neuvěřitelné podívané, kterou pro nás představovalo noční nebe. Kromě toho, že jsme jako Evropani nebyli zvyklí na postavení hvězd na obloze jižní polokoule, nás překvapilo, jak jasně a hlavně kolik, jich bylo vidět. V Česku byste na tak jasnou oblohu určitě nenarazili. Naši průvodci nám pomohli s rozeznáním známých souhvězdí, a až jsme se dostatečně výhledem pokochali, zamířili jsme v autě do lodge, kde už na nás čekala skvělá večeře o několika chodech.

Když jsme se vrátili zpět do Chem Chem, čekalo tam na mě rovnou dvojité překvapení. Jakmile jsme se usadili, přistoupil ke mně číšník a upozornil mě na to, že šéfkuchař speciálně pro mě vymění houby, které nejím, za jinou ingredienci, a to i když jsem si mohla vybrat jiný pokrm. Zároveň mě oslovoval jménem, i když jsem nepamatovala, že bych ho potkala.

Neuvěřitelná proaktivita a vstřícnost personálu mě jen utvrdila v tom, co už jsem věděla. Když jsem si u velkého stolu z masivu pochutnávala na výborném steaku, byla jsem si naprosto jistá, že se z lodge Chem Chem nebude chtít odcházet. Proto ho tedy můžu vřele doporučit.

1032x554 Vzpomínka na Tanzanii ccl-sundowners-on-lake-manyara-6

 

Tipy na další zážitky

Safari v Africe

Safari v Africe

Pohled na nespoutanou přírodu a divokou zvěř je opravdu úchvatným zážitkem. Inspirujte se našimi tipy na africké destinace, kde si safari náležitě užijete.

Objevte více
Z Nairobi za zvířaty, pod Mount Kenya a zpět

Z Nairobi za zvířaty, pod Mount Kenya a zpět

Keňa nabízí autentickou kulturu, surovou Afriku a především neustále usměvavé a pohostinné obyvatelstvo. Travel designéři vypráví o této zemi i o safari.

Objevte více
Dovolená v Zimbabwe, Zambii a Botswaně den po dni

Dovolená v Zimbabwe, Zambii a Botswaně den po dni

Podívejte se, jak by mohla vypadat vaše safari dovolená ve 3 zemích Afriky. Tu vaši ale připravíme přímo vám na míru a zařídíme vše potřebné pro vaši cestu.

Objevte více
Depositphotos_183786274_xl-2015

„Vaši dovolenou snů naplánujeme do nejmenších detailů a zařídíme vše pro bezstarostnou cestu.“

Kristýna Kopečková

Private Travel Designer Team Leader