Matěj Polák

„ Polární záře je nezapomenutelným zážitkem, který si můžete dopřát na několika místech blízko pólů, nejlépe však na severní polokouli. Pojďte se mnou objevit ty nejlepší destince, kde pozorovat tento fascinující přírodní úkaz.“

Matěj Polák, travel designer

Polární záře je nezapomenutelným zážitkem, který si můžete dopřát na několika místech blízkých zemským pólům, nejlépe však na severní polokouli.

Platí, že čím severněji, tím lépe, čím dále od civilizace, tím spíš si tento moment užijete díky absenci světelného znečištění. Nejlepší pro pozorování tohoto přírodního úkazu je období od října do března. Ale které místo vybrat? Island, Norsko, Finsko a Švédsko se těší největší oblibě, navíc zde můžu doporučit perfektní ubytování a především další zážitky. Nepojedete přece jen pozorovat rozzářenou oblohu.

 

Načítám

Island: Na skútrech k ledovcům

Island je mým hlavním tipem. Nejenže tu můžete zažít polární záři, ale k tomu také řadu dalších skvělých aktivit: např. relaxovat v geotermálních lázních, vidět jedinečné pozůstatky vulkanické činnosti a horoucí lávu, užít si pozorování velryb, vychutnat si adrenalinovou jízdu na sněžných skútrech...

Načítám

Je toho opravdu mnoho. Ideálním místem pro pozorování záře je Hotel Rangá. Díky tomu, že leží stranou, zde není žádný světelný šum, takže pokud bude vymetená obloha, uvidíte magické barvy aurora borealis v celé její kráse.

Norsko: Záře s ledními medvědy

Když jsou teploty nad nulou, můžete vyrazit do Norska na ryby, v zimě se zase destinace promění v zamrzlou krajinu, kterou projedete se psím spřežením či na běžkách. Jste-li dobrodružnější povahy, doporučuji vám pro sledování polární záře Špicberky – místo naprostého klidu, kde občas z okna můžete zahlédnout lední medvědy. Není proto radno vycházet ven bez průvodce a pušky.

Načítám

Nejste-li dobrodružné povahy, postačí setrvat v Tromsø. Během zimy neuvidíte sluneční svit, ale spíše máte šanci vidět polární záři. A pokud se vydáte mimo město, bude se snoubit s nezapomenutelnou linií fjordu, jako tomu je v případě lodge Lyngen.

Švédsko: V mrazáku jako v bavlnce

Severní Švédsko je mým tajným tipem. Buď můžete cestovat přímo z blízkého letiště v Kiruně, nebo se do Švédska můžete přesunout z norského Narviku. Kombinace těchto dvou destinací nabídne unikátní zážitky.

Načítám

Ve švédském Ice Hotelu si užijete sladkou ledovou tečku. Budete bydlet uprostřed ledového paláce, ale přesto v teple. Každý pokoj je unikátní a každý rok je nový – jsou totiž z ledu. Umělci z celého světa se při stavbě hotelu podílejí na designu dekorací a vybavení. A polární záře? Ta je tu k vidění takřka denně.

Finsko: Záře v teple hotelu

V předchozích případech se pro pozorování záře na širém nebi zpravidla musíte obléci a vylézt do zimy. Ve Finsku, v hotelu Kakslautten, který se nachází v blízkosti národního parku Urho Kekkonen, to ale vyřešili po svém.

Načítám

Postavili prosklená iglú, takže si budete moci lehnout do teplé postele a usínat při pohledu na měnící se barvy polární záře. A to by nebylo Finsko, kdyby zde nebyla sauna, která je vskutku obrovská. Abyste si užili více zábavy, můžete si dopřát i další aktivity – například jízdu s populárním jezdcem rallye.

Michaela Pipek, chief travel designer

Michaela Pipek

chief travel designer

Zavolejte mi nebo napište.

S týmem designérů vám připravím nezapomenutelnou dovolenou na míru kdekoliv na světě. 

Co vás také může zajímat