7 pracovních dní ve Vietnamu a Kambodži Tomáše Marka

Destinace

12. října 2023 jsem poprvé v životě přistál ve Vietnamu. Myslel jsem, proškolen svými kolegy, kteří už ve Vietnamu byli, že jsem na něj připraven, tak trochu jsem ale tušil, že mne čeká daleko více. A opravdu jsem nebyl připraven na vše, protože to, co na mne odevšad dýchalo, nelze slovy ani obrazy přenést. To musíte zkrátka zažít. Nejraději bych vás po Vietnamu provedl osobně, zvolna a s dostatkem času pro vše, co vám dnes představím.

1450x674 Vietnam pracovní cesta Tomáš Marek shutterstock_340047311

 

7 dní, 6 hotelů, nespočet památek a zážitků a skutečně neodolatelné jídlo

Moje pracovní cesta byla trochu v poklusu. V pár plánovaných dnech poznat, vidět a vyzkoušet toho co nejvíce, nasát atmosféru tak, abych ji mohl dokonale popsat svým klientům, zajistit kontakty pro spolupráci… Navzdory nabitému programu a díky skvělým průvodcům jsem toho ale za 7 dní stihl mnohem více a Vietnam i Kambodža se mi dostaly pod kůži tak, že na ně jen tak hned nezapomenu.

Hanoj, hlavní město Vietnamu

Jen pár minut po přistání na mezinárodním letišti v Hanoji a ubytování se v 5* hotelu Pullman Hanoi jsem se svým průvodcem naskočil na kultovní rikšu s milým řidičem, který nás profesionálně provezl úžasně chaotickou dopravou centra Hanoje. Lehce v šoku z tisíců bez pravidel se pohybujících skútrů jsem skoro ani nestihl sledovat krásy hanojské architektury. V Hanoji je opravdu nádherná a když trochu zvolníte a rozhlédnete se, nebudete vědět, kam dřív namířit svůj objektiv.

1032x554 Vietnam Rikša Hanoj IMG_0728

 

 

1. den: Jeden den nestačí

S průvodcem jsem navštívil vězení Hỏa Lò, známé spíše svým názvem Hilton hotel v Hanoji, Temple of Literature, kde jsem se mimo jiné dozvěděl i něco o dlouhé historii místního vzdělávání i chrám Ngọc Sơn ležící na ostrůvku v jezeře Hoàn Kiếm v centru Hanoje. Typické zážitky pro Hanoj nás ale teprve čekaly. Musel jsem také vidět Train street, kde vlaky projíždějí na dosah ruky kolem turistů, kteří zde popíjí pivo nebo kávu, sníst to absolutně nejlepší Pho na světě v nejvyhlášenějším vietnamském podniku a ochutnat Egg coffee, sladkou hustou kávu, do které je přidáno rozšlehané vejce – tuto specialitu vyzkoušet musíte, bez ní Hanoj není Hanoj. Usínám vyčerpán, ale šťastný.

1032x554 Vietnam káva s vejcem specialita IMG_0825, egg coffee

 

2. den: Letíme k moři

Dopoledne mám trochu času, a tak vyrážím sám prozkoumat to, co mi v předešlém dni uniklo. Chtěl bych tu být ještě déle, ale pracovní program je nekompromisní a letadlo, jež nás má dopravit do centrálního Vietnamu, jakbysmet. V Nha Trangu nás čeká nádherné, teplé, čisté moře. Ubytováváme se v dalším z luxusních vietnamských hotelů The Anam a já se těším na jeho prohlídku s manažerem. Chci poznat všechny kategorie pokojů a také služby, které hotel poskytuje. Večer se ještě připojuji k rooftop party, jež se koná na střeše mrakodrapu Skylight Nha Trang s nádherným výhledem.

1032x554 Vietnam The Anam hotel moře

 

3. den: Jeden den v Nha Trang

Třetí den byl opět trochu náročnější, ale průvodce, jenž zastupoval vietnamskou společnost MakeYourAsia, trval na tom, že bez poznání Ponagar Cham Temple, Dam market, Stone Church, Big Buddha a I-Resort hot springs nesmíme Nha Trang opustit. Měl pravdu a já jsem rád, že jsem schopný vám o těchto nádherných místech povyprávět více jak osobně, tak možná v některém z dalších článků.

1032x554 Vietnam budha IMG_0948

 

4. den: Čeká nás Saigon

Dopoledne si mohu užívat všeho, co hotel a jeho okolí nabízí: dokonalou pláž a nádherné moře, hotelové služby, prvotřídní gastronomii… Odpoledne přelétáme do Saigonu. Let trvá přibližně 2 hod., ubytovávám se v Sofitel Saigon Plaza a hned se vydávám na tour na skútrech s průvodcem na místní trh s lahůdkami jako je balut, mořský ježek a další vietnamské speciality naší kultuře nezvyklé. Všechny jsou ale lahodné a neodolatelné a úplně čerstvé!

1032x554 Vietnam Saigon speciality jídlo trh market IMG_0967

 

 

5. den: Ho Či Minovo město

S naprostým nadšením vám musím sdělit, že pokud při návštěvě Ho Či Minova města (dříve Saigon) navštívíte alespoň některé, nebo raději všechny, z následujících míst, budete nadšeni minimálně stejně jako já. Jade Emperor pagoda je mnohými považováno za to nejlepší místo v Saigonu, trh Tan Dinh je jedním z nejstarších a největších trhů v Ho Či Minově městě, ve válečném muzeu War Remnants Museum můžete vidět exponáty týkající se první války v Indočíně a války ve Vietnamu, v Colonial city center si můžete prohlédnout 15 historických a koloniálních budov… Restauraci si můžete vybrat podle chuti a já vám s výběrem moc rád pomohu.

Večer přilétáme na úplně nové letiště u Siem Reap (pondělí 16. 10. 2023 bylo prvním dnem fungování tohoto letiště) v Kambodži, klidné země s tropickým teplem, chutěmi a vůněmi, a ubytováváme se v nádherném hotelu koloniálního stylu poblíž slavného chrámu Angkor Wat, v Sofitel Angkor Phokeethra Golf & Spa Resort. Místní jsou hrdí na to, že sem pravidelně jezdí Angelina Jolie, která v místních chrámech natáčela slavný film Lara Croft – Tomb Raider. Resort už navštívila 4x! 

1032x554 Sofitel Angkor Phokeethra Golf & Spa Resort WEB-212-1

 

6. den: Vítejte v Kambodži

V Kambodži zpomalujeme a je to víc než příjemné. Dopoledne jsem navštívil světoznámý chrám Angkor Wat (největší náboženský komplex na světě), starodávný městský komplex Angkor Thom a starý kamenný chrám Bayon a poobědval v Khmer Kitchen, proslule známé restauraci s khmerskou kuchyní, která hostila i Micka Jaggera. Odpoledne mne ještě čeká Ta Prohm Temple a pozorování odlétajících netopýrů ze stromů a večeře na rozloučenou v restauraci The Sugar Palm, kterou i místní doporučují jako restauraci s nejlepším jídlem v Siem Reapu.

1032x554 Khmer Kitchen Kambodža A-12

 

 

7. den: Brzy na shledanou!

Před odletem jsem ještě stihl plavbu po jezeře Tonlé Sap, což je největší sladkovodní jezero široko daleko, proplul mangrovníkovým lesem a ochutnal jsem i krokodýla v místní farmě. Víte, jak chutná krokodýl? Jako suché kuře... Já jsem si ho dal s chilli omáčkou a už si ho asi nikdy dávat nebudu.:) Vietnam nabízí mnohem více chutnějších pokrmů.

Dnešním dnem tato moje pracovní cesta končí. Já se však s Vietnamem a Kambodží neloučím, protože tuším, vlastně vím, že se sem ještě vrátím. 7 dní mi nestačilo. A pokud vás tato moje slova nadchla, rád vám o Vietnamu a Kambodži povyprávím osobně a také vám připravím na míru itinerář, pokud byste se sem chtěli vydat osobně.

1032x554 Kambodža Tonlé Sap IMG_1222

 

Objevte svůj dokonalý hotel


Tipy na další zážitky

Depositphotos_183786274_xl-2015

„Naši Private Travel Designeři zařídí vše pro vaši cestu a naplánují itinerář tak, aby vaše dovolená byla skutečně nezapomenutelná. Neváhejte nás kontaktovat.“

Veronika Robin

Product Manager