Jitka Kolmanová

„Pokud jedete do Mexika pozorovat velryby, doporučila bych vám si pronajmout privátní loď se zkušeným kapitánem. Ten s vámi obrovské kytovce najde a počká, než se vynoří.“ 

Jitka Kolmanová, travel designer

Každý rok se mnoho druhů kytovců vydává ze severní polokoule do teplejších vod, aby tam zplodili svá mláďata. Slavný oceánograf Jacques Cousteau dokonce označil vody Kalifornského zálivu za světové akvárium.

Velryby začínají svou dlouhou cestu Pacifikem z Aljašky až do Kalifornského zálivu již v prosinci, na začátku roku tak máte ideální příležitost spatřit na jednom místě několik druhů těchto mořských savců. Celé období trvá od začátku ledna až do dubna.

Načítám

Nejpopulárnějším místem pro pozorování velryb je v Mexiku jižní cíp Kalifornského poloostrova, kde se nachází města La Paz a Cabo San Lucas. Tato oblast je specifická tím, že zde můžete vidět až pět druhů kytovců, a to klidně během jednoho dne. Vydejte se na širé moře a zažijte nezapomenutelný okamžik tichého úžasu, když se před vámi z hladin moře vynoří obrovský pejtvákovec.   

Stejně jako tito mořští savci i vy urazíte při cestě do destinace několik tisíc kilometrů. Vzhledem k tomu, že do městečka La Paz nelétají žádné mezinárodní lety, budete muset využít spojení přes Mexico City. Pokud tedy letíte za pozorováním velryb, doporučujeme spojit tento výlet s dalším poznáváním východního pobřeží nebo objevováním dalších kulturních lákadel ve vnitrozemí.

Načítám

Ve chvíli, kdy budete na místě, si místní biodiverzitu budete určitě chtít užít co nejvíc. Za velrybami můžete vyrazit buď loděmi pro deset a více osob, nebo na soukromém člunu se sonarem. Pokud využijete druhé možnosti, budete se moci vydat na celodenní či půldenní výlet a sami si určit program. Zkušený kapitán zná chování velryb a dokáže se do jejich blízkosti dostat tak, abyste si je se svými blízkými užili naplno. A pokud budete mít štěstí, uvidíte třeba také kolonii lachtanů kalifornských.

Načítám

Toto však nejsou jediné aktivity, které se v Mexiku během naší zimy nabízejí. Návštěva národních parků slibuje pestrobarevný svět plný motýlů, zejména unikátních monarchů stěhovavých. Jedno z nejznámějších míst, kde tento druh můžete vidět, je Monarch Butterfly Biosphere Reserve. Zatímco běžný motýlí život trvá zhruba 24 dní, monarcha žije až sedm měsíců. Každým rokem se miliony těchto oranžových motýlů vydávají na dlouhou cestu ze Severní Ameriky do středního Mexika, kde pak motýli přečkají zimu.

Načítám

Oblast v okolí Cortézova moře se postupně rozvíjí. Původně rybářský kraj začíná objevovat stále více turistů, včetně náročných cestovatelů. Pokud se vydáte za velrybami, můžete se ubytovat například v One&Only Palmilla Resort, který se nachází nedaleko Cabo San Lucas, nebo v resortu Waldorf Astoria Los Cabos Pedregal. Oba tyto hotely nabízejí kromě špičkového ubytování také spoustu zajímavých aktivit.

Pro dovolenou zaměřenou spíše na relaxaci zvolte některý z resortů na známé Riviera Maya, která se nachází na opačném konci země. Pokud se vydáte sem, využijte mezinárodních letů do Cancúnu. Na rozdíl od Cortézova moře zde panuje o poznání rušnější atmosféra.

Michaela Pipek, chief travel designer

Michaela Pipek

chief travel designer

Zavolejte mi nebo napište.

S týmem designérů vám připravím nezapomenutelnou dovolenou na míru kdekoliv na světě.