Jitka Kolmanová

„Mexiko je různorodá země, spojte zde relaxaci během zimy s pozorováním velryb a poznáváním starověkých kultur. Objevte typické haciendy a bydlete tam, kde žila smetánka dávné mexické historie. Pro pozorování velryb vám doporučím privátní loď se zkušeným kapitánem, který najde pod hladinou plovoucí skupinu těchto obrovských mořských živočichů a počká s vámi na okamžik jejich vynoření.“

Jitka Kolmanová, travel designer

Každý rok se mnoho druhů kytovců vydává ze severní polokoule do teplejších vod, aby tam zplodili svá mláďata. Slavný oceánograf Jacques Cousteau označil vody Kalifornského zálivu za světové akvárium.

Dlouhá cesta Pacifikem z Aljašky až do Kalifornského zálivu probíhá již v prosinci. Na začátku roku tak máte ideální příležitost spatřit na jednom místě několik druhů těchto mořských savců. Celé období trvá od začátku ledna až do dubna.

Načítám

Nejpopulárnějším místem pro pozorování velryb v Mexiku je jižní cíp Kalifornského poloostrova, kde se nachází města La Paz a Cabo San Lucas. V rozsáhlém výčtu aktivit, které v této oblasti můžete během své dovolené provozovat, nechybí ani plavání s delfíny či potápění. Nejlákavější však je výlet na lodi do blízkosti velryb. Mexiko je specifické tím, že zde můžete spatřit až pět druhů kytovců. A to klidně během jednoho dne. Uvidíte, jak ladně plavou při hladině a svou mohutnou zadní ploutví zdraví všechny zvídavé pozorovatele, aby se pak ponořili pod hladinu moře. Dech se vám zatají ve chvíli, kdy obrovský plejtvákovec roztrhne hladinu moře, vyskočí nad vodní hladinu a svým mohutným tělem rozpráší slanou vodu do okolí.

Stejně jako tito mořští savci, i vy urazíte při cestě do destinace několik tisíc kilometrů. Nevýhodou této krásné oblasti je delší transfer. Do provinčního městečka La Paz nejsou mezinárodní lety z Evropy, musíte proto využít spojení přes Mexico City. Proto doporučujeme spojit pozorování kytovců s relaxací na východním pobřeží Mexika či objevováním dalších kulturních lákadel ve vnitrozemí.

Načítám

Ve chvíli, kdy budete na místě si místní biodiverzitu budete určitě chtít užít co nejvíc. Pokud chcete zahlédnout velkou skupinu velryb, přiblížit se jim na dosah ruky a zachytit je na video ve výskoku, využijte služeb privátního člunu se sonarem, jehož posádka vám tyto zážitky umožní. Nabízí se samozřejmě také plavba na lodích s deseti a více osobami. Doporučujeme však využít první možnost – můžete se vydat na celodenní či půldenní výlet a sami si určíte program. Nejenže uvidíte velryby, ale třeba také kolonii lachtanů kalifornských. Zkušený kapitán zná chování velryb a dokáže se do jejich blízkosti dostat tak, abyste si společnost velryb se svými blízkými užili naplno.

Načítám

Toto však nejsou jediné aktivity, které se v prvním čtvrtletí v Mexiku nabízejí. Návštěva národních parků slibuje pestrobarevný svět plný motýlů, zejména unikátních monarchů stěhovavých. Jedno z nejznámějších míst je Monarch Butterfly Biosphere Reserve. Zatímco běžný motýlí život trvá zhruba 24 dní, monarcha žije až sedm měsíců. Každým rokem se miliony těchto oranžových motýlů vydávají na dlouhou cestu ze Severní Ameriky do středního Mexika. Tady pak motýli přečkají zimu.

Načítám

Oblast v okolí Cortézova moře se postupně rozvíjí. Původně rybářský kraj začíná objevovat stále více turistů, včetně náročných cestovatelů. Pokud se vydáte za velrybami, můžete se ubytovat například v One&Only Palmilla Resort, který se nachází nedaleko Cabo San Lucas. Jižněji, dále od Cabo San Lucas, je pak krásný resort Capella Pedregal. Oba tyto hotely nabízejí pestrou paletu aktivit a kvalitní ubytování.

Pro dovolenou zaměřenou spíše na relaxaci zvolte některý z resortů na známé Riviera Maya, která se nachází na opačném konci země. Pokud se vydáte sem, využijte mezinárodních letů do Cancúnu. Na rozdíl od Cortézova moře zde panuje o poznání rušnější atmosféra.

Mexiko je již dlouho oblíbenou destinací pro relaxační, poznávací i aktivní dovolené. Různorodá země je rozdělena na několik států, každé místo ale nabídne nějakou zajímavost. Zažijete zde pláže, divokou přírodu, historické a kulturní zajímavosti.

Hana Rieplová , travel consultant

Hana Rieplová

travel consultant