Jeho břehy a pláže s jemným bílým pískem omývají nejmodřejší vody oceánu. Vzduch je prosycený nádhernými vůněmi hřebíčku, skořice a muškátového oříšku.

Východoafrický ostrov je zkrátka jedním z posledních přírodních rájů. Ještě nedávno se po něm potulovali batůžkáři, dnes je oslavovanou luxusní destinací, která splní vaše nejnáročnější přání.

Díky barvité a bouřlivé historii je Zanzibar neuvěřitelným mixem kultur různých etnik. Peršané a Arabové sem přivezli islám, ománští sultáni a Britové zase zanechali nesmazatelné stopy v architektuře. Hlavní město Zanzibar City zdobí sultánské paláce, mešity i anglikánská katedrála. Historická část přezdívaná „Kamenné město“ je pod ochranou UNESCO, protože tamní domy jsou postaveny z mořských korálů. V labyrintu půvabných uliček kdysi hledal inspiraci básník Rimbaud, odpočíval tu průzkumník David Livingstone a svoje dětství v něm trávil i Freddie Mercury, který se na Zanzibaru narodil.

Načítám

Směsice kultur se odráží i v jídelníčku, který je nápaditou kombinací britské, perské, arabské, indické, portugalské a africké kuchyně. Oblíbenou pochoutkou je nyama choma, kozí maso na grilu, a samozřejmě čerstvé plody moře, které tu vaří v kokosovém mléce. V Kamenném městě najdete několik výtečných restaurací – například na střeše hotelu Emerson & Green. Kromě výtečného kulinářského zážitku si užijete jedinečný výhled na oceán i věže minaretů. Na nábřeží je vyhlášená restaurace Blues, čerstvé ryby a koktejly určitě vyzkoušejte v baru Fat Fish.

Načítám

Zanzibar obklopují romantické ostrovy, na něž se turisté rádi vydávají na výlety. Latham, Bawe nebo Uzi jsou půvabnými místy jako stvořenými ke šnorchlování a nejrůznějším vodním sportům. Hitem je korálová Mafia, kde se setkávají potápěči z celého světa. Ostrov je navíc zarostlý kokosovými palmami a až 12 metrů vysokými ledvinovníky, což jsou stromy plodící oříšky kešu. Changu, jemuž se kvůli jeho temné historii přezdívá „ostrov otroků“, je zase oblíbený díky nádherným plážím a obřím sloním želvám.

Načítám

Zanzibar proslavilo po celém světě koření. „Spice tour“ po hlavním ostrově je proto nutností a zaručeným zážitkem. Nasajte nejrůznější vůně a zjistěte, jak roste hřebíček, muškátový oříšek, skořice, kardamom, pepř, zázvor či vanilka… Nakupte si nejčerstvější koření, které vám bude doma ještě dlouho vonět, a nechte si poradit, jak exotické přísady používat v kuchyni.

Načítám

Vydejte se pod mořskou hladinu obdivovat pestrý korálový svět. Pozorujte milé delfíny i hejna dravých žraloků. V přírodní rezervaci Jozani Forest s rozmanitou flórou si dejte dostaveníčko s vzácnými opicemi guarézami červenými, které potkáte jen tady. A věřte, že se s vámi tato rozverná zvířata ráda vyfotí. Velká africká zvířata tady ovšem nečekejte – za slavnou velkou pětkou (lev, levhart, buvol, nosorožec a slon) si zajeďte na safari do Tanzánie. Od Zanzibaru jsou břehy této africké země vzdáleny jen několik desítek kilometrů a letadlem se tak během hodiny dostanete do opravdové divočiny. Rádi vám připravíme i výlet na safari.

Načítám

Slavní a bohatí si oblíbili soukromý ostrov Mnemba. Zdejší resort andBeyond poctili svou návštěvou třeba Bill Gates nebo Tom Cruise, kteří si zde dopřávali naprostý luxus a soukromí. Ostrov je vyhrazen jen pro dvacet hostů, nikdo cizí sem nesmí.

Načítám

Mezi dalšími luxusními resorty na Zanzibaru doporučujeme zejména Diamonds Star of the East. Je to vlastně malá vesnice – jen jedenáct vil s bazénem ukrytých v bohaté zahradě – která se pyšní nezapomenutelným výhledem na Indický oceán. Vyhlášené jsou západy slunce, které můžete pozorovat nejen z terasy své vily, ale také z pláže Nungwi. Jedné z nejkrásnějších na Zanzibaru.

Načítám

A pokud zatoužíte po něčem opravdu výjimečném, připravíme vám pokoj ponořený pod mořskou hladinou, který je součástí Manta Resortu. Švédský architekt a designér Mikael Genberg umístil 250 metrů od ostrova Pemba provizorní domek, který ukotvil k mořskému dnu. Jeho větší část je přitom pod vodou, a tak můžete z ložnice pozorovat barevný podmořský život, který se odehrává jen pár centimetrů od vás…

Načítám

Petr Udavský, chief travel consultant

Petr Udavský

chief travel consultant

Připravíme vám nezapomenutelný zážitek kdekoliv na světě. Zavolejte mi nebo napište a s týmem designérů vám zajistím dovolenou na míru.

Co vás také může zajímat

Petr Udavský