Veronika Vaisová

„Je to cesta až na druhý konec světa, jedinečný okamžik života, během kterého se vydáte do neuvěřitelně krásné krajiny. Ať už vás Nový Zéland láká díky filmům Petera Jacksona či pro svou nevšednost, mohu vás ujistit, že se zde setkáte s nádhernou přírodou plnou příjemných překvapení.“

Veronika Vaisová, travel designer

 

Po přistání v Aucklandu a krátké aklimatizaci na 11hodinový časový rozdíl, se vydáte trajektem na nedaleký ostrov Waiheke. Jde o nejbližší plážový ráj u tohoto rušného města Severního ostrova. Ostrov Waikehe si zachoval jedinečný charakter a uvolněnou atmosféru, je totiž dobře znám jako útočiště novozélandské generace hippies a umělců. Během posledních let se však proměnil v oblíbené relaxační letovisko, s řadou malých vinařství a klidných lodges s krásným výhledem. Příjemným bonusem jsou vody Tichého oceánu bohaté na mořský život, takže se vyplatí vydat se na hezký výlet na jachtě.

Načítám

Vedle Waiheke na Severním ostrově naleznete i další krásnou oblast pro relaxaci. V nejsevernější části stojí luxusní resort Matakauri Lodge s možností golfového vyžití a romantickými zátokami a plážemi v těsné blízkosti.

Na Novém Zélandu je ideální využívat čtyři způsoby dopravy. Ve vypůjčeném autě budete mít volnost a svobodu poznávat krajinu vlastním tempem a můžete se vydat na řadu míst v okolí svého ubytování. Na delší vzdálenosti je však lepší přesouvat se místními linkami Air New Zealand. Odbavení je pohodlné a rychlé a cestování hladké. Na některá místa se dostanete pouze helikoptérou, kterou určitě doporučujeme v několika případech využít. Stejně tak tomu je v případě lodě či člunu. Díky těmto dopravním prostředkům poznáte novozélandskou krajinu z naprosto odlišných úhlů, přičemž bezezbytku platí, že již samotná cesta je cílem.

Načítám

Jedním z jedinečných zážitků, který je pohodlně dostupný pouze helikoptérou, je výlet na White Island, který leží východně od pobřeží Severního ostrova. Helikoptéra vás vyzvedne blízko vašeho ubytování a pak už se můžete těšit pohledem na vlnící se krajinu, notoricky známou díky filmovým trilogiím Hobit a Pán Prstenů. Během letu nad mořem se v dáli začne rýsovat malý kouřící ostrůvek – stále aktivní stratovulkán Whakaari. Po přistání se vypravíte na hodinovou procházku k jeho chřtánu, kde z bublajícího a vysoce kyselého jezera stoupá silně zapáchající bílý kouř. Během procházky uvidíte bublající bahenní jezírka a fumarolové pole zbarvené unikající sírou dožluta. Kontrast této měsíční krajiny a sytě zelených polí Nového Zélandu je nezapomenutelný a dokonale ukazuje sílu přírodních vlivů, které tuto zemi formují.

Na tento výlet se můžete vydat například ze středu Severního ostrova, kde vám u jezera Taupo doporučujeme ikonický Huka Lodge. Leží nedaleko burácivých vodopádů Huka Falls a není překvapením, že právě toto ubytování při svých návštěvách opakovaně volí i britská královská rodina. Alternativně se poté můžete ubytovat v krásném Acacia Cliffs Lodge nad jezerem Taupo. Přivítají vás v něm jeho majitelé, pro které je lodge po většinu roku zároveň i domovem. V Acacia Cliffs Lodge se vám dostane přátelské pohostinnosti Lindy a Ricka, kteří vám rovněž poradí s výlety do okolí a připraví pro vás snídani i večeři. Pokud už budete v Taupu, nesmí vám ujít setkání s Maorem Tomem, díky němuž během jednoho celého dne poznáte taje tradiční maorské kuchyně i lásky k přírodě Aotearoa, rodné zemi Maorů. Další populární aktivitou v této oblasti je Tongarino Crossing, dobře dostupný trek po hřebeni blízkých hor.

Načítám

Pokud hrajete golf, určitě by vaší pozornosti neměla ujít oblast Cape Kidnappers. Zde se nachází stejnojmený luxusní resort, jehož součástí je jedno z nejkrásnějších hřišť celého Nového Zélandu. Zahrát 18jamku není vůbec snadné, ale ten výhled stojí za to. Po návštěvě tohoto resortu se ubytujte v The Manse, kde vás pohostí jeho majitel typickou novozélandskou večeří. Profesionální golfový trenér a kuchař v jedné osobě vám na stůl naservírruje jehně a rozhovoří se o životě na Novém Zélandu. Právě setkávání s místními lidmi a kulturou je to, co během svého putování oceníte. Obohatí vás to o řadu zajímavých informací, které v průvodci nevyčtete, a zároveň poznáte různorodé osobnosti tohoto koutu světa.

Ze Severního ostrova poté pokračujte letecky do Queenstownu, města v srdci hor na Jižním ostrově. Je to velmi rušná, turisty naplněná vesnice na břehu jezera Wakatipu, kde je dopravní zácpa běžnou součástí dne. Město je výchozím bodem pro řadu adrenalinových zážitků, které jsou na Novém Zélandu jako doma, jinak zde nemá cenu příliš dlouho zůstávat. Pokud se chcete ubytovat přímo v Queenstownu, doporučujeme hotel The Spire, ale lepší je vydat se dál podél severního břehu do jednoho z luxusních lodges – Matakauri či Blanket Bay. Oba se mohou pyšnit osamoceným umístěním v klidné krajině a nádherným výhledem na jezero Wakatipu.

Načítám

Z Queenstownu se vydejte do Te Anau, vesničky ležící u stejnojmenného jezera. Je to dobré místo pro objevování národního parku Fiordland a zejména populárních fjordů Milford Sound a Doubtful Sound. Určitě zde opět musíte usednout do helikoptéry a poznat krásu tohoto parku ze vzduchu. Do Milford Sound je poté dobré vydat se i lodí či pěšky, abyste mohli poznat jak život na vodě, tak pod vodou, a viděli majestátní masivy s vodopády v celé jejich kráse. Dále zde můžete vyzkoušet alespoň část jednoho z treků Great Walks, pohodlně a bez nutnosti jej projít celý. Do jeho části vás dopraví helikoptéra, která vás opět vyzvedne na konci celodenního výletu.

Dalším populárním národním parkem nedaleko Queenstown je Mount Aspiring, který se rozléhá okolo nejvyšší hory stejného názvu, jež z jedné strany připomíná Mount Blanc. I zde doporučujeme vydat se na výlet helikoptérou a vyzkoušet si jeden z vynálezů Nového Zélandu – rychlou jízdu v lodi River Jet. Projet se korytem mělké řeky v krásné krajině a zakončit to piknikem u čekající helikoptéry je skvělý zážitek. Pokud si budete přát strávit naprosto unikátní chvíle v horách, doporučujeme vám vydat se helikoptérou do národního parku a přenocovat v luxusní horské chatce.

Nový Zéland je místem pro dobrodruhy, milovníky golfu a přírody. Jestliže rádi objevujete nová místa, poznáváte přírodu a milujete sportovní aktivity, určitě zde strávíte nezapomenutelné chvíle.

Načítám

Hana Rieplová , travel consultant

Hana Rieplová

travel consultant